Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze są to przedmioty/środki wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 06 grudnia 2013r. w/s wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie np. wózki inwalidzkie, protezy, aparaty słuchowe, pieluchomajtki itp. (Dz. U. 2013r. , poz. 1565)
Jakie są warunki uzyskania dofinansowania przez Wnioskodawców ?
O dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne/środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne z orzeczonym znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności (lub posiadające orzeczenie równoważne)
oraz dzieci i młodzież z orzeczoną niepełnosprawnością jeżeli:
1. przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku nie przekracza kwoty:
– 50% przeciętnego wynagrodzenia, którym mowa w art. 2 pkt. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
– 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej
2. uzyskają dofinansowanie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze.
Jaka jest wysokość dofinansowania ?
- do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 06 grudnia 2013 roku w/s wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. 2013r., poz.1565), jeżeli taki udział jest wymagany,
- do 150% sumy kwoty limitu, o którym mowa w pkt. 1 , wyznaczonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit
Dofinansowanie jest przyznawane do momentu wyczerpania środków PFRON przeznaczonych na realizację zadań w danym roku kalendarzowym.
Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania.
Podstawa prawna:
- Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997r. (Dz. U. 2021, poz. 573),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia 25 czerwca 2002r. (tekst jednolity Dz. U. 2015, poz. 926).