Rodzinna piecza zastępcza
Rodzinna piecza zastępcza jest formą zapewnienia opieki dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Jest to okresowa forma opieki nad dzieckiem. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale bądź czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została rodzicom ograniczona. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu i po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych.
Wyróżnić można następujące formy rodzinnej pieczy zastępczej:
– Rodzina zastępcza spokrewniona – tworzą ją małżonkowie lub osoba samotna niepozostająca w związku małżeńskim, będący wstępnymi lub rodzeństwem dziecka.
– Rodzina zastępcza niezawodowa – tworzą ją małżonkowie lub osoba samotna niepozostająca w związku małżeńskim, nie będąca wstępnymi lub rodzeństwem dziecka oraz posiadająca świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej
– Rodzina zastępcza zawodowa – tworzą ją małżonkowie lub osoba samotna niepozostająca w związku małżeńskim, nie będąca wstępnymi lub rodzeństwem dziecka, posiadająca świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, która podpisała umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej, w tym:
Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego – gdzie umieszcza się dziecko do czasu unormowania jego sytuacji, nie dłużej jednak niż na okres 4 m-cy (w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony do 8 m-cy).
Rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna – jest przeznaczona dla dzieci wymagających dodatkowej opieki czy pielęgnacji. Trafiają tu dzieci z problemami rozwojowymi, zdrowotnymi, z dysfunkcjami, niedostosowane społecznie, jak również małoletnie matki ze swoimi dziećmi.
– Rodzinny dom dziecka – w tym samym czasie może przebywać łącznie nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej.
Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na każde umieszczone dziecko przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania oraz dodatek wychowawczy (800+)
WNIOSKI DO POBRANIA:
Pliki do pobrania
- WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚWIADCZENIA NA POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA DZIECKA W RODZINIE ZASTĘPCZEJ (206.90 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚWIADCZENIA NA POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA PEŁNOLETNIEGO WYCHOWANKA W RODZINIE ZASTĘPCZEJ (215.09 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE DODATKU NA POKRYCIE ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW UTRZYMANIA DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO W RODZINIE ZASTĘPCZEJ (206.21 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE JEDNORAZOWEGO ŚWIADCZENIA NA POKRYCIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z POTRZEBAMI PRZYJMOWANEGO DO RODZINY ZASTĘPCZEJ DZIECKA (195.67 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA UTRZYMANIE LOKALU MIESZKALNEGO W BUDYNKU WIELORODZINNYM LUB DOMU JEDNORODZINNEGO (217.96 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚWIADCZENIA NA POKRYCIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z PRZEPROWADZENIEM NIEZBĘDNEGO REMONTU LOKALU MIESZKALNEGO W BUDYNKU WIELORODZINNYM LUB DOMU JEDNORODZINNYM (206.19 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚWIADCZENIA - DOFINANSOWANIA DO WYPOCZYNKU POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA DZIECKA UMIESZCZONEGO W RODZINIE ZASTĘPCZEJ (197.13 KB, pdf)
- WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚWIADCZENIA NA POKRYCIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z WYSTĄPIENIEM ZDARZEŃ LOSOWYCH (201.31 KB, pdf)
- ZASW-LEKARSKIE-1718779971.doc (30.00 KB, doc)